wtorek, 21 maja 2013

Ocet jabłkowy  • jabłka
  • przegotowana, letnia woda
  • miód
Nie podaję dokładnych proporcji owoców, używam mniej więcej ok 1-1,5 kg. Jabłka myję i kroję w kawałki razem ze skórką i gniazdami nasiennymi. Wrzucam je do dużego szklanego naczynia.
Jabłka zalewam przegotowaną wodą z miodem, ma jej być tyle by przykrywała owoce, a że jabłka unoszą się na powierzchni, trzeba je wtedy obciążyć talerzykiem na którym stawiamy cięższy słoik lub szklankę. Jedyna zasada jakiej się trzymam to stosunek miodu do wody. Na 250 ml wody daję 2 łyżeczki miodu (można zastąpić cukrem).

Naszą mieszankę należy odstawić na 4 tygodnie i codziennie przemieszać drewnianą łyżką. Ocet na początku będzie silnie fermentował, bąbelkował, będzie pojawiać się na wierzchu piana, którą zbieramy by nie spleśniała. Zacznie również charakterystycznie pachnieć.
Po miesiącu płyn przecedzam przez gazę, a potem jeszcze raz przez papierowy filtr do kawy. Zlewam do butelek i przechowuję w lodówce.
W zależności od rodzaju użytych jabłek, ocet przybiera różny kolor i smak. Najlepszy wychodzi ze starych odmian jabłek. Jeśli ocet fermentuje w butelkach to znaczy, że został za wcześnie zlany.1 komentarz:

  1. Ekskluzywnie wygląda w tych butelkach :)

    OdpowiedzUsuń